Hrad Bouzov má pro své návštěvníky připraveno několik okruhů a je na vás, jak se rozhodnete s výběrem. Při prohlídce hradu spatříte spoustu dobového zařízení místností, umělecké předměty, obrazy, nábytek. K nejvíce cenným částem náleží hradní kaple v novogotickém stylu. Najdete tady gotický oltář a náhrobní kameny řádových mistrů. Máte možnost navštívit i prohlídky v dobových kostýmech a večerní trasy s průvodcem.

  • Prohlídka „Hrad se představuje“ trvá 40 – 50 minut.
  • Prohlídka „Hrad Bouzov“ zabere 60 – 70 minut.
  • Prohlídka „Hrad Bouzov se představuje II“ potrvá 50 – 60 minut.
  • Prohlídka „Jak se staví středověký hrad“ vám zabere 60 – 80 minut.
  • Prohlídka „Hrad z ptačí perspektivy“ trvá 30 – 40 minut.
  • Prohlídka „Erbovní bestie“ trvá 15 – 20 minut.
  • Prohlídka „Dětská trasa s Ohnivcem“ trvá 40 – 50 minut.
  • Prohlídka „Zimní trasa“ trvá 60 minut.

Na jednotlivých trasách si přiblížíte obranný systém hradu, podíváte se do kuchyně i na půdu. Můžete obdivovat reprezentační místnosti loveckého a rytířského sálu. Rytířská síň je zdobena bohatými řezbami, velkým krbem a nástěnnými malbami. Rovněž sousedící zasedací síň má řezby, kazetový strop i další cenné kovářské a zámečnické doplňky. Původní podobu mají knížecí pokoje východního paláce. Ložnici pokrývají tapety z rudého brokátu a upoutá vás lůžko a jiný nábytek vrcholného baroka. V přijímacím pokoji se nalézají znaky velmistrů. Dále se podíváte do ohřívárny jídel, pokoje pro sluhy, pracovny a do pokojů velmistrovy matky v Alžbětině křídle. Zajdete do hradní zbrojnice, gotického sálu, Sloupové síně a očima prozkoumáte dobový nábytek.

hrad Bouzovhrad Bouzov

Pravidelné akce

Balóny nad hradem Bouzov

Každoročně vždy na konci prázdnin můžete v pátek večer, v sobotu ráno i večer a k nedělním ránu vidět nad hradem Bouzov barevné horkovzdušné balóny. Jedná se o tradiční akci nazvanou Balóny nad hradem. Pro diváky je nesmírně zajímavá, neboť se jedná o hromadný start s ukázkami létání. Navíc bývá celá akce podpořena atraktivním doprovodným programem. Nechybí hudební vystoupení a hry pro děti. Někdy je součástí programu vystoupení šermířů, jindy můžete shlédnout ohňovou show, prohlédnout si letecké modely, požární techniku a mnoho dalšího. Pořadatelé každoročně připravují doprovodný program tak, aby si na své přišli velcí i malí diváci.

Když balóny tančí…

Za příznivého počasí můžete vidět oblíbené večerní balónové svícení, které spolu s kulisou hradu vytváří nesmírně romantickou podívanou. Balóny se rozsvěcují a zhasínají za doprovodu hudby a o tom, že to je opravdu mimořádná záležitost vypovídá stále se zvyšující zájem návštěvníků. Balóny startují podle povětrnostních podmínek u parkoviště, nebo u Panských rybníků.

Vyzkoušejte netradiční podvečerní prohlídku hradu

V souvislosti s oblíbenou akcí Balóny nad hradem se koná podvečerní prohlídka hradu, která probíhá od 18.00 – 20.00 hodin. Můžete se tak netradičně seznámit s historickým objektem a navíc také s místy, kde se natáčela celá řada filmů. Možná i vy znáte například Kopretiny pro zámeckou paní, Rumplcimprcampr, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, O princezně Jasněnce a létajícím ševci či třeba film O medvědu Ondřejovi. Bouzov si filmaři zkrátka oblíbili. Díky dobrému nápadu můžete přímo v prostorách hradu některé z nejznámějších zde natočených filmů rovněž shlédnout.

Mohelnický dostavník

Mohelnický dostavník je festival trampské, country a folkové hudby, který se každým rokem koná poslední prázdninový víkend v Mohelnici. První ročník se konal v roce 1975 a za svůj zrod vděčí mohelnické country skupině Smolaři.

Mohelnický dostavníkMohelnický dostavník

Dostavník vyráží na svou cestu z hradu Bouzov

V několika posledních letech festival začíná na hradě Bouzov v předvečer pátečního oficiálního zahájení. Prostředí hradního nádvoří umocňuje již tak pěkný zážitek. Samotné zahájení probíhá následujícího dne od 16.00 hodin v městských sadech. Poté následuje soutěž hudebních skupin, po které bývá na řadě soutěž filmových písní.

Spoustu hudby a zábavy ukončí v neděli zvony a výstřely

V sobotu je na programu vystoupení hostů, vyhlašování výsledků a předávání cen. Od 14.00 hodin zahajuje úvodní skladba filmu Sedm statečných velkou Galapřehlídku, na které účinkují významné osobnosti a hudební folk a country skupiny. Na závěr je odpálen velkolepý ohňostroj a pak již následuje country bál. Věřící se mohou v nedělním ránu zúčastnit ve stanovém městečku ranní mše. Hudba hraje i po celé dopoledne. Festival končí o nedělním poledni odbíjením zvonů, tradiční písní a také salvou vystřelenou z pušek historického oddílu. Každoročně přibývá něco nového, avšak solidní základ zůstává neměnný.

Festival je oblíbený nejen pro pestrý program, ale také pro své veskrze přátelské prostředí. Nechybí tradičná osadní táborový oheň, ani vyvěšené osadní vlajky trampských osad, které se akce účastní. U příležitosti Mohelnického dostavníku jsou vydávány výroční turistické známky a řada skalních účastníků vlastní jejich kompletní sbírku. Během konání festivalu vychází noviny Dostavník Times, volí se miss a probíhá řada doprovodných akcí.

Ubytovat se je možné v blízkém autokempu, tábořit lze ve vyhrazeném prostoru městských sadů. Kdo dává přednost většímu pohodlí, může využít nabídku ubytování v některém z mohelnických penzionů.

V průběhu festivalu můžete navštívit třeba také i zámek Bouzov, prohlédnout si město či zajít do zdejšího muzea a seznámit se s dějinami obce a okolí.