Asi kilometr od obce Slatinice, při cestě vedoucí na vrchol Velkého Kosíře je památné místo poměrně nedávné tragické letecké události. Dne 10. listopadu 1998 se zde jen několik minut před přistáním po letu z irského Aldegrode zřítil armádní vrtulník Mi-24V.

V místě tragické události byl vybudován žulový pomník se zlatým nápisem, který doplňuje několik v místě neštěstí nalezených trosek. Kousek před pomníkem je dřevěný kříž se stříškou, na kterém je umístěna společná fotografie všech letců.

Zahynula celá čtyřčlenná posádka

Při tragické nehodě zahynuli čtyři vojenští letci z vrtulové základny v Přerově – Bochoři. Mjr. Ing. Vladimír Chromý, mjr. Ing. Pavel Hurčík, npor. Ing. Marek Józsa a nrtm. Petr Cihlář. Ačkoliv byly nalezeny zčásti rozvinuté padáky, letcům se nepodařilo se zachránit.

Mi-24

Mohl za nehodu gyroskop?

Jelikož se nedochovala černá skříňka, přesná příčina havárie zřejmě nikdy nebude zcela objasněna. Jako pravděpodobná se jeví technická závada, zřejmě porucha gyroskopu, zařízení používaného pro navigaci zejména v letectví. Usuzuje se tak z faktu, že posádka před pádem stroje hlásila problémy s řízením, kdy vysadil umělý horizont a rovněž z toho, že podobné problémy měly i dva další letouny stejné série.

K památníku se dostanete po žluté turistické značce od lázní ve Slatinicích, nebo z opačné strany od Velkého Kosíře.