Na vrchu nad Boskovicemi se ve výšce 460 m n. m. na Jižní Moravě se vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního hradu Boskovice. Jeho historie sahá do poloviny 13. století. V té době patřil rodu pánů z Boskovic, na sklonku 14. století přešel do držení pánů z Kunštátu, od 50. let 15. století jej opět vlastnili páni z Boskovic. Poté se zde v roli majitelů vystřídal rod Ederů, rytíři ze Zástřizl či Dietrichsteini a dnes je ve vlastnictví rodiny Mensdorff – Pouilly.

Neslavný konec mohutného hradu

Za držení rodem rytířů ze Zástřizl byl přestavěn v renesančním stylu. Přibyla hláska, budovy přiléhající ke vstupní bráně a bylo dokončeno opevnění. Na počátku 18. století bylo přistavěno několik hospodářských budov, ale záhy poté byl hrad opuštěn. Ve 30. letech 18. století byla stržena střecha, zdivo bylo rozebíráno a použito na výstavbu budov ve městě.

Návštěva hradní zříceniny vám má co nabídnout

Z původní mohutné stavby zde najdete dnes monumentální zříceninu hradního paláce a díky postupné rekonstrukci je zpřístupněna většina hradu včetně sklepení. Čtyři informační panely vás seznámí s historií hradu, na stěnách jsou vyobrazeny erby rodů, které ho vlastnily. Model hradu vás seznámí s jeho předpokládanou původní podobou.

Hrad BoskoviceHrad Boskovice

Ke zdejším zajímavostem patří 26 metrů hluboká hradní studna, poháněná dřevěným šlapacím kolem o průměru 3,6 m. Tato studna bývala chodbou vytesanou ve skále propojena se studnou na vnější straně hradeb. Přívod vody byl narušen, vnější studna zasypána a voda sem dnes již nepřitéká.

Zúčastněte se některé ze zdejších zajímavých letních akcí

Na hradě se v letních měsících koná řada zajímavých víkendových akcí, například Festival Boskovice, Hradhouse, Pohádkový hrad, Šermířské souboje či třeba country bály.

Upozornění pro majitele psů: pro psy i jiná zvířata zde platí zákaz vstupu.

Kontakt

Hrad Boskovice
Hradní 7
680 01 Boskovice
Tel.: +420 516 452 043, +420 732 546 942
E-mail: hrad@hradboskovice.cz
www.hradboskovice.cz

Kam dále na Jižní Moravě?

Prohlédněte si další tipy kam na výlet na Jižní Moravě. Možností co dělat je zde opravdu mnoho.