Zřícenina Rytířská síň se nachází na pravém břehu řeky Moravy, západním směrem od města Litovel. Objevíte ji snadno, když se vydáte ke kopci Třesín, který se zvedá nad obcí do výšky 345 m n. m.

Zavřete oči a představte si mohutný antický chrám

Rytířská síň tvořila součást krajinného areálu a bývala stavbou vybudovanou v podobě antického chrámu se šestnácti jónskými sloupy. Stála na vysoké skále s krásným výhledem a sloužila pro podávání občerstvení při zdejších reprezentačních honech. Po té, co se v roce 1910 prakticky celá zřítila zde můžete obdivovat pouze jeden dochovaný sloup. Místo je to ale pěkné a romantické, ačkoliv díky vzrostlým stromům je dnes výhled minimální. Přesto si zaslouží vaši pozornost a návštěvníkům s fantazií dokáže mnohé prozradit o atmosféře, která zde vládla před lety. Nedaleko Rytířské síně stojí Čertův most. Jde o kamenný oblouk v prostoru mezi skalní stěnou a vedle stojícím skaliskem.

Okolí nabízí návštěvu jeskyní, rybolov i cykloturistiku

Rytířská síň leží nedaleko vápencové Mladečské jeskyně, známé nejen pěknou krápníkovou výzdobou, ale také skutečností, že zde útočiště nacházel již člověk doby kamenné. Dokládají to kamenné nástroje, ohniště a kosterní pozůstatky, některé až 31 tisíc let staré. Nedalekou obcí Mladeč prochází trasa modré a červené turistické značky a také značená místní cyklostezka. Přes oblast přírodní rezervace pak vede naučná stezka Třesín. Součástí obce Mladeč je osada Nové Zámky a Sobáčov. V Nových Zámcích stojí zámek s rozlehlým parkem. Byl vystavěn v roce 1609, v roce 1805 byl přestavěn do empírové podoby a v současné době slouží jako léčebna. Sobáčov je vyhlášený svým rybníkem o rozloze cca 3 ha. Je rájem rybářů, kteří si mohou dopřát denní i noční lov. Přímo u rybníka stojí stánek s občerstvením a doplňkovým prodejem. Okolo vede cyklostezka, která je součástí cyklotrasy po Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

Zámek Nové Zámkymladec-1